AKTUALITY  HEAD OFFICE  EXECUTIVE COMMITTEE JUDGES  SHOWS  SHOW ARCHIVE  

 

   REGULATIONS  DOG SHOW IN POLAND  BRANCHES  BREEDS CLUBS  GALLERY OF CHAMPIONS  CONTACT US

 

Suggested Judges

The judges may be changed for reasons beyond the control of the organizers!

16.06.2018 (Saturday) - groups : 2, 3, 4, 5 , 7
17.06.2018 (Sunday) - groups :
 1,  4, 6, 8 , 9 , 10 , Breeds not recognized by the FCI

Juraj Staudinger (SK)

Elżbieta Chwalibóg (PL) Mariola Semik (PL) Beata Klawińska (PL)

Andrzej Kot (PL)

Anna Rusinowska (PL)
Magdalena Kozłowska (PL) Debra Thornton (USA) Bogusław Chmiel (PL) Olga Kosareva (RUS)

Enrique Mate Duran (ES)

Carla Molinari (PT)

Olena Khymenko (UA)

Paolo Tartaro (IT)

Adam Stasiak (PL)

Evgeniya Grishina (RU)

Alin Dumitrescu (RO)

Bianca Teixeira (BR)

     
  Catarina Castro (PT) Istvan Nagy (SRB)

Elena Mischenko (RU)

Iwona Magdziarska (PL  
 
GROUP I
SUNDAY
17.06.2018
 Juraj Staudinger (SK)

Long-haired German Shepherd Dog,  Short-haired German Shepherd Dog.
 

 Elżbieta Chwalibóg (PL) Welsh Corgi Pembroke, Welsh Corgi Cardigan,  the other breeds of I FCI group
 
 Mariola Semik (PL) Border Collie, Polish Lowland Sheepdog,  Briard, Australian Shepherd, Ceskoslovensky Vlcak, Schipperke
 
 Beata Klawińska (PL) Tatra Shepherd Dog, Collie Rough and Smooth, Shetland Sheepdog.
 
GROUP II
SATURDAY
16.06.2018
 Andrzej Kot (PL) Bulldog, Dogo Argentino, Deutsche Dogge.
 
 Anna Rusinowska (PL) Rottweiler, Leonberger, Landseer, Shar Pei.
 Magdalena Kozłowska (PL) Sznaucer miniaturowy (Zwergschnauzer), Sznaucer średni (Schnauzer), Pinczer średni (German Pinscher ), Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher), Pinczer małpi (Affenpinscher)
 Debra Thornton (USA) Mastif Tybetański (Do-Khyi), Nowofundland (Newfoundland).
 Mariola Semik (PL) Bernese Mountain Dog, Great Swiss Mountain Dog, Entlebuch Cattle Dog, Appenzell Cattle Dog.
 Bogusław Chmiel (PL) Deutscher Boxer, Doberman, Broholmer, Hovawart, Spanish Mastiff, Pyrenean Mastiff, Riesenschnauzer.
 Olga Kosareva (RUS) Bullmastiff, Cane Corso Italiano,  Sredneasiatskaya Ovtcharka, Caucasian Shepherd Dog, Russkiy Tchiorny Terrier, the other breeds of II FCI group.
GROUP III
SATURDAY
16.06.2018
 Enrique Mate Duran (ES) Bull Terrier, Miniature Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier.
 Carla Molinari (PT) American Staffordshire Terrier.
 Olena Khymenko (UA) Jack Russell Terrier, Parson Russell Terrier.
 Paolo Tartaro (IT) Yorkshire Terrier.
 Adam Stasiak (PL) Airedale Terrier, the other breeds of III FCI group.
GROUP IV
SATURDAY
16.06.2018
 Evgeniya Grishina (RU) Dachshunds – all breeds.
GROUP V
SATURDAY
16.06.2018
 Alin Dumitrescu (RO) Akita, American Akita), Alaskan Malamute, Samoyed
 Debra Thornton (USA) Siberian Husky.
 Olena Khymenko (UA) Szpice niemieckie (German Spitz).
 Carla Molinari (PT) Shiba, Chow – Chow,  the other breeds of V FCI group.
GROUP VI
SUNDAY
17.06.2018
 Andrzej Kot (PL) Polish Hound, Polish Hunting Dog.
 Bianca Teixeira (BR) Dalmatinac, the other breeds of VI FCI group.
 Istvan Nagy (SRB) Basset Hound, Petit Basset griffon vendeen, Grand Basset griffon vendeen, Basset bleu de Gascogne, Basset fauve de Bretagne , Basset artésien normand).
GROUP VII
SATURDAY
16.06.2018
 Istvan Nagy (SRB) English pointer , the other breeds of VII FCI group.
GROUP VIII
SUNDAY
17.06.2018
 Istvan Nagy (SRB) Golden retriever.
 Carla Molinari (PT) Labrador retriever.
 Debra Thornton (USA)  Portuguese Water Dog , American Cocker Spaniel, Clumber Spaniel, Sussex Spaniel, Field Spaniel, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Flat Coated Retriever, Curly-Coated Retriever, Chesapeake Bay Retriever.
 Bianca Teixeira (BR) English Cocker Spaniel, the other breeds of VIII FCI group.
GROUP IX
SUNDAY
17.06.2018
 Paolo Tartaro (IT) Boston Terrier, Maltese, Bichon Frise, Pekingese,  Bolognese, Coton de Tuléar.
 Olga Kosareva (RU) Chihuahua Smooth-haired, Chihuahua Long-haired, the other breeds of IX FCI group.
 Elena Mischenko (RU) Chinese Crested Dog, Cavalier King Charles Spaniel, King Charles Spaniel, Griffon bruxelloisi, Griffon belge, Small Brabant Griffon.
 Evgeniya Grishina (RU) Pug, Shih Tzu, Russian Toy, Chin.
 Iwona Magdziarska (PL) French Bulldog.
 Olena Khymenko (UA) Poodle, Havanese,  Papillon i Phalene.
GROUP X
SUNDAY
17.06.2018
 Debra Thornton (USA) Borzoi), Afghan Hound, Irish Wolfhound, Chart perski – saluki
 Elżbieta Chwalibóg (PL) Azawakh, the other breeds of X FCI group.
 Andrzej Kot (PL) Chart Polski (Polish Greyhound).
 Catarina Castro (PT) Piccolo Levriero Italiano, Whippet, Spanish Greyhound, Greyhound, Deerhound
Breeds not recognized by the FCI
SUNDAY
17.06.2018
 Olga Kosareva (RU) all breeds.
Junior Handling
SATURDAY
16.06.2018
 Paolo Tartaro (IT) Junior Handling
Junior Handling
SUNDAY
17.06.2018
 Catarina Castro (PT) Junior Handling

The judges may be changed for reasons beyond the control of the organizers!

 

 
 

  © © ZKwP- Oddział KrakówB