AKTUALITY  HEAD OFFICE  EXECUTIVE COMMITTEE JUDGES  SHOWS  SHOW ARCHIVE  

 

   REGULATIONS  DOG SHOW IN POLAND  BRANCHES  BREEDS CLUBS  GALLERY OF CHAMPIONS  CONTACT US

 

Suggested Judges

The judges may be changed for reasons beyond the control of the organizers!

29.06.2019 (Saturday) - groups : 2, 3, 4, 5 , 7
30.06.2019 (Sunday) - groups :
 1,  4, 6, 8 , 9 , 10 , Breeds not recognized by the FCI

Zsolt Biro (HU)

Augustin Ionescu (RU)

 

Judit Korozs-Papp (HU) Andras Korozs (HU)

Miroslav Vaclavik (CZ)

Anna Rusinowska (PL)
Monika Kuriata-Okarmus Elena Agafonova (IT) Leos Jancik (CZ) Flera Chaykovskaya (RU)

Chris Kilpatrick (UK)

Zdzisław Kitliński (PL)

Carlos Eduardo Quinones (CO)

Karolina Wójcik – Wonorska (PL) Salvatore Tripoli (IT) Magdalena Musiał (PL) Sergio Scarpellini (IT) Anna Byshko (UKR)
     

Paolo Lovaglio (IT)

Mariola Żuchlińska (PL)

Elżbieta Augustyniak (PL)

GRUPA I
SUNDAY
30.06.2019
 Zsolt Biro (HU)

Long-haired German Shepherd Dog, Short-haired German Shepherd Dog

 Augustin Ionescu (RU) Briard, the other breeds of I FCI group

 
 Judit Korozs-Papp (HU) Border Collie, Collie Rough and Smooth, Shetland Sheepdog

 
 Andras Korozs (HU) Polish Lowland Sheepdog
 Miroslav Vaclavik (CZ) Tatra Shepherd Dog, Australian Shepherd, Ceskoslovensky Vlcak, Bearded Collie
GRUPA II
SATURDAY
29.06.2019
 Miroslav Vaclavik (CZ) Deutscher Boxer, Deutsche Dogge, Russkiy Tchiorny Terrier
 Anna Rusinowska (PL) Bulldog, Bullmastiff, Mastiff
 Monika Kuriata-Okarmus Zwergschnauzer, Schnauzer, German Pinscher, Pinczer Zwergpinscher, Affenpinscher
 Elena Agafonova (IT) Newfoundland, Rottweiler, Shar Pei, Cane Corso Italiano,
 Leos Jancik (CZ ) Do-Khyi, Bernese Mountain Dog, Great Swiss Mountain Dog,
Entlebuch Cattle Dog, Appenzell Cattle Dog
 Flera Chaykovskaya (RU) Sredneasiatskaya Ovtcharka, Caucasian Shepherd Dog, Leonberger, Landseer, the other breeds of II FCI group
GRUPA III
SATURDAY
29.06.2019
 Chris Kilpatrick (UK) Bull Terrier, Miniature Bull Terrier
 Andras Korozs (HU) American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Foksterier, Fox Terrier Wire and Smooth
 Zdzisław Kitliński (PL) Yorkshire Terrier, Cairn Terrier, Welsh Terrier
 Carlos Eduardo Quinones (CO) Airedale Terrier, the other breeds of III FCI group
GRUPA IV
SATURDAY
29.06.2019
 Karolina Wójcik – Wonorska (PL) Dachshunds – all breeds
GRUPA V
SATURDAY
29.06.2019
 Augustin Ionescu (RO) Akita, American Akita, Siberian Husky, Shiba, Chow – Chow,
 Elena Agafonova (IT) Alaskan Malamute, Basenji
 Salvatore Tripoli (IT) Samoyed, the other breeds of V FCI group
GRUPA VI
SUNDAY
30.06.2019
 Magdalena Musiał (PL) Basset Hound, Beagle, Polish Hunting Dog, the other breeds of VI FCI group
 Salvatore Tripoli (IT) Petit Basset griffon vendeen, Grand Basset griffon vendeen,  Basset bleu de Gascogne, Basset fauve de Bretagne , Basset artésien normand, Dalmatinac, Bavarian Mountain Scent hound, Polish Hound, Rhodesian Ridgeback
GRUPA VII
SATURDAY
29.06.2019
 Magdalena Musiał (PL) English pointer, the other breeds of VII FCI group
GRUPA VIII
SUNDAY
30.06.2019
 Carlos Eduardo Quinones (CO) Golden retriever
 Sergio Scarpellini (IT) Labrador retriever, Flat Coated Retriever, Curly Coated Retriever, Chesapeake Bay Retriever, Lagotto Romagnolo
 Anna Byshko (UKR) English Cocker Spaniel, the other breeds of VIII FCI group
GRUPA IX
SUNDAY
30.06.2019
 Paolo Lovaglio (IT) Boston Terrier, Pug, Havanese, Pekingese, Bolognese, Coton de Tuléar
 Mariola Żuchlińska (PL) Chihuahua Smooth-haired, Chihuahua Long-haired, the other breeds of IX FCI group
 Elena Agafonova (IT) Chinese Crested Dog, Cavalier King Charles Spaniel, King Charles Spaniel, Griffon bruxelloisi, Griffon belge, Small Brabant Griffon
 Flera Chaykovskaya (RU) Shih Tzu, Russian Toy, Chin, Maltese, Bichon Frise, Papillon, Phalene
 Leos Jancik (CZ) French Bulldog
 Andras Korozs (HU) Poodle
GRUPA X
SUNDAY
30.06.2019
 Carlos Eduardo Quinones (CO) Borzoi, Afghan Hound, Saluki, Piccolo Levriero Italiano
 Andras Korozs (HU) Whippet
 Elżbieta Augustyniak (PL) Polish Greyhound, Azawakh, the other breeds of X FCI group
Rasy nieuznane
przez FCI

SUNDAY
30.06.2019
 Elżbieta Augustyniak (PL) all breeds
Młody Prezenter
SATURDAY
29.06.2019
 Judit Korozs-Papp (HU) Junior Handling
Młody Prezenter
SUNDAY
30.06.2019
 Elena Agafonova (IT) Junior Handling

The judges may be changed for reasons beyond the control of the organizers!

 

 
 

  © © ZKwP- Oddział KrakówB